Kas yra mokesčių grąžinimas iš užsienio?

Kiekvienas asmuo, dirbantis Lietuvoje arba užsienio šalyje, privalo mokėti pajamų mokestį. Jį, prieš išmokėdamas atlyginimą, iš darbuotojo nuskaičiuoja darbdavys ir perveda mokesčių surinkimo institucijai.

Daugelyje pasaulio šalių mokesčių įstatymai suteikia galimybę per metus uždirbti tam tikrą sumą nemokant mokesčių. Tai Vokietija, Didžioji Britanija, Airija, Norvegija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada, Australija, Naujoji Zelandija. Mokesčius susigrąžinti galima ir dėl atsiradusių mokesčių lengvatų. Mokestinių metų, kurie kartais sutampa su kalendoriniais metais, o kartais ne (pvz. Anglijoje), arba pasibaigus darbo santykiams, reikia tos šalies, kurioje asmuo dirba, mokesčių inspekcijai pateikti savo mokesčių deklaraciją. Norint tai padaryti, reikia pasiruošti, užpildyti ir pateikti reikiamus dokumentus. Mokesčių inspekcijai patikrinus deklaracijos pagrįstumą, bus apskaičiuota pinigų suma, kuri bus grąžinta. Jei ši suma teigiama, darbuotojui sugrąžinami mokesčiai.

Grąžinimo laikas paprastai priklauso nuo valstybės, kurioje asmuo dirbo, ir nuo užpildytų dokumentų tikslumo. Tai vidutiniškai trunka 2-3 mėnesius, jeigu nebus nepateiktų dokumentų, neteisingai užpildytų formų, inspekcijos darbuotojams nekils papildomų klausimų ir panašiai. Taip pat grąžinimo laikas priklauso nuo to, ar mokesčius susigrąžinate pats, ar naudojatės specializuotos mokesčių grąžinimo bendrovės paslaugomis. Be abejo, antruoju variantu procesas vyks sklandžiau ir pinigai bus grąžinti greičiau.

Norint susigrąžinti mokesčius iš užsienio, privalote turėti reikiamus dokumentus. Dažniausiai mokesčių institucijos reikalauja mokesčių mokėtojo asmens tapatybės dokumento, bei dokumentų, patvirtinančių apie gautą atlyginimą, jo dydį bei sumokėtų mokesčių dydį. Nepriklausomai nuo valstybės, iš kurios bandote susigrąžinti mokesčius, turite žinoti pagrindinius galiojančius mokesčių įstatymus bei pateikti deklaraciją nepraleidžiant nustatyto termino. Kitu atveju, grąžinama suma gali būti mažesnė, gali tekti ilgiau laukti arba susidursite su kitais nesklandumais.

Kreipimasis dėl savo mokesčių grąžinimo yra visiškai legalus bei neturi jokios įtakos jūsų darbo sutarčiai ar sąlygoms. Jei dirbote legaliai, turite pilną teisę susigrąžinti mokesčių permoką. Tai taip pat neliečia ir jūsų darbdavio, nes pinigai grąžinami ne iš darbdavio, o iš mokesčių inspekcijos sąskaitos.

Kai kada kyla klausimas, ar pasinaudojus mokesčių grąžinimu, neprarandate teisės gauti socialines išmokas. Tikrai ne! Dirbus užsienyje ir susigrąžinus mokesčius, turite teisę gauti pensiją ir turėti kitas socialines garantijas. Mokesčių sistemą iš esmės sudaro du mokesčių tipai: pajamų mokestis ir įmokos į socialinį fondą. Mokesčių grąžinimas leidžia susigrąžinti permokėtus mokesčius, bet ne sumokėtas įmokas į socialinį fondą.

Jei mokėjote mokesčius užsienyje, Lietuvoje jų mokėti nereikia. Daugelis šalių yra pasirašiusios tarpusavio susitarimus, leidžiančius išvengti dvigubo apmokestinimo. Susigrąžinus mokesčius iš užsienio šalies, Lietuvoje šie pinigai nebus apmokestinti.

Jei kreipiatės dėl mokesčių grąžinimo, tai nėra laikoma mokesčių nuslėpimu ar sukčiavimu. Jūs susigrąžinate ne visus mokėtus mokesčius, o tik permokėtą mokesčių dalį. Jeigu grąžinama 100 proc. mokesčių, tai reiškia, kad jūsų metinis uždarbis neviršijo pagal įstatymą nustatytos neapmokestinamos sumos.

Nesvarbu, kiek laiko dirbote užsienio šalyje – net jeigu dirbote tik kelias savaites, bet už tą laikotarpį mokėjote mokesčius, galite kreiptis dėl mokesčių grąžinimo iš užsienio.

Jei kyla sunkumų užpildant reikiamas mokesčių formas arba neturite visų reikalingų dokumentų, geriausia pasinaudoti profesionalių specialistų, kurie užsiima mokesčių grąžinimo paslaugomis, pagalba. Jie bendradarbiauja su mokesčių inspekcija bei gali susisiekti su darbdaviu bei gauti trūkstamus dokumentus ir formas.

Kiekvienas asmuo, kuris teikia mokesčių deklaraciją, turi teisę ir asmeniškai kreiptis į mokesčių inspekciją dėl savo mokesčių grąžinimo. Tačiau praktika rodo, kad nors iš pradžių tai atrodo paprastas procesas, vėliau išaiškėja, kad taip nėra. Dažniausiai iškyla problemų su netinkamais ar nepilnai užpildytais dokumentais, tuomet užsienio šalies mokesčių inspekcijos darbuotojams kyla papildomų klausimų, jie prašo paaiškinimų, kuriuos pateikti gali būti sunku – ypač, jei gerai nemokate užsienio šalies, kurioje dirbote, kalbos.

Jeigu nuspręsite naudotis mokesčių grąžinimo specialistų paslaugomis, geriausia juos pasirinkti skaitant informaciją internete. Turėtumėte pasirinkti bendrovę, kurios patirtis ir reputacija nekelia abejonių, o kainodara – aiški ir suprantama. Tokiu atveju išvengsite galimai paslėptų išlaidų, ir už paslaugas sumokėsite mažiausią sumą. Dar blogesniu atveju, galima susidurti su apgavikais, kurie iš pradžių siūlo padėti susigrąžinti mokesčius už nedidelę kainą, o vėliau dingsta su jums priklausančiais pinigais.